REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Karl Marx

1. maj: Zakaj je Karl Marx danes še vedno zelo aktualen?

V zadnjih letih smo priče številnim kritikam in celo zasmehovanju dela Karla Marxa. Ob največjem delavskem prazniku je zato na mestu vprašanje, ali je marksistična teorija danes še relevantna?

Nekoč se je govorilo, da »delu pripadata čast in oblast«, a od tega časa je preteklo že veliko vode. Danes je oblast bolj ali manj še vedno v rokah tistih, ki nadzorujejo kapital, delo pa je žal vse manj cenjeno.
Pred nenadnim vstopom v evropsko politiko leta 2019 sta bila Ursulina osebnost in družinsko življenje v Nemčiji dobro poznana. Leta 2005 se je pridružila prvemu kabinetu nekdanje kanclerke Angele Merkel kot ministrica za družino, preden je leta 2009 postala ministrica za delo...
Novinarji, ki so poročali iz enega od nedavnih dogodkov, na katerem je govoril Uroš Lipušček, v svojih poročilih njegovega nastopa sploh niso niti omenili. Da so s tem ravnali neprofesionalno je očitno.
Številna zahodna »čudežna orožja« so se v Ukrajini, kot kat kažejo zadnja poročila, izkazala za popolnoma neuspešna in neuporabna.
Danes Slovenija in Slovenci nimamo veliko razlogov za praznovanje. Ne le zato, ker smo v resnici že več desetletij »na napačni strani zgodovine«. Pač pa predvsem zato, ker je naša država izdala tradicijo in izročilo, na kateri temelji.
Minilo je 83 let od smrti Sergeja Mašere in Milana Spasića. Leta 1941 sta se oba mlada častnika uprla ukazu jugoslovanskega poveljstva o predaji in izročitvi nepoškodovane ladje italijanski okupatorski vojski.
Šefica Evropske komisije je doživela nepričakovano – aretacijo… Publicist, urednik »Elektronske intifade« je namreč izvedel državljansko aretacijo predsednice EK Ursule von der Leyen zaradi njene podpore izraelskemu genocidu v Gazi.
Kot prva sedanja izvršna šefica EU, ki se poteguje za drugi mandat po Barrosu leta 2009, Ursula von der Leyen verjame, da si lahko privošči, da se lahko skriva in preskoči razprave do zadnje minute.
Slovenija igra zelo nevarno igro, pri kateri bi lahko slovenska podjetja in gospodarstvo zaradi takšnega nespametnega udinjanja Washingtonu zaradi upravičenih kitajskih protiukrepov zelo hitro izgubila veliko več, kot pa bi lahko dobila v obliki »bombončkov« iz ZDA.
Predsednik vlade Robert Golob je gostil španskega predsednika vlade Pedra Sáncheza Pérez-Castejóna. In mu ob tem - izročil košarico.
Če je bil kovid zgolj zadnje poglavje v evoluciji smrti novinarstva, je bil hkrati tudi zadnja etapa odpovedi intelektualcev, kar se je pokazalo še bolj ob vojni v Ukrajini.
Peter Prevc je bil tokrat gost novega podkasta Smučarske zveze Slovenija, Junaki zime, ki ga vodita najuspešnejša slovenska smučarska tekačica vseh časov Petra Majdič in najhitrejši smučar med raperji in najboljši raper med smučarji, bivši tekmovalec v alpskem smučanju, Jure Košir.
»Kšeftar« Han, ki nima jasnih pogledov na notranjo, kaj šele zunanjo politiko, bo stranko zelo verjetno odpeljal v objem SDS in »veliko koalicijo«, ki bo dokazala, da razlike med levico in desnico, ko gre za napačne odločitve, v resnici sploh niso tako velike.
Iran je to noč, tako kot je bilo napovedano, izpeljal svoj prvi in povračilni napad na Izrael. Če Izrael ne bo razumel lekcije, pa je to samo začetek veliko hujših napadov.

Medtem ko se v Gazi dogaja genocid nad Palestinci se ob 30. obletnici genocida v Ruandi zahodne države pripravljajo, da s posebno resolucijo generalne skupščine uvedejo 11. julij uvedejo kot »dan spomina« na t.i.